top of page
Search
Adam Dziedzic

Czy warto uczyć dzieci języków obcych?

Zapraszamy do lektury artykułu nt. znaczenia  języka obcego w edukacji dzieci i młodzieży.

Odpowiadamy w nim na pytania:


  • Czy warto uczyć dzieci języków obcych ? (część I)

  • W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę i które z rozwiązań jest najlepsze - przedszkole, szkoła, prywatny nauczyciel, a może szkoła językowa lub kursy online? (część II)

  • Która metoda nauczania będzie odpowiednia dla mojego dziecka? (część III)


część I 

Czy warto uczyć dzieci języków obcych ?

Ależ tak. Nie tylko warto lecz wręcz należy. Dlaczego ?


Nauka języka obcego stymuluje u dzieci pracę mózgu, poprawia koncentrację, o którą tak trudno szczególnie w wieku przedszkolnym. To swoista „gimnastyka” pamięci dziecka pozytywnie wpływająca na cały jego rozwój, w tym również kreatywność, wyobraźnię, pewność siebie, poczucie wartości, czy umiejętność rozwiązywania problemów. Co istotne, dzieci szczególnie te najmłodsze nie mają oporów czy lęku przed nauką języka obcego, nie obawiają się popełniania błędów, a sama nauka to dla nich zabawa i nowe doświadczenie w odkrywaniu świata. 


Ucząc się języka obcego nasze dziecko nie tylko będzie mogło w oryginale słuchać bajek, czytać książki, oglądać filmy, czy rozumieć o czym śpiewa jego ulubiony wykonawca. Przede wszystkim cały świat stanie przed nim otworem zapraszając do poznania obcych krajów, kultur i ludzi. Znajomość języka obcego jest niczym „klucz”, który pozwala w dorosłym życiu otworzyć niejedne „drzwi”, dając poczucie pewności siebie, wartości, satysfakcji oraz niezależności. 


Niewątpliwie podstawowym wyborem powinna być nauka języka angielskiego, który jest powszechnie używany na całym świecie, nawet w najdalszych jego zakątkach. Dzisiejszy świat to jedna „globalna wioska”, a w tej wiosce większość ludzi mówi w języku angielskim.

Warto również pamiętać, że dzięki znajomości języka obcego, uczelnie w krajach Europy, USA, Australii, czy Azji, stają się dostępne, w tym te najbardziej prestiżowe. Posiadając odpowiednie umiejętności poparte znajomością języka obcego mamy w dorosłym życiu możliwość zamieszkania za granicą oraz szansę na pracę w międzynarodowym środowisku, w wybranym przez siebie zakątku świata. Co ciekawe, badania potwierdziły, że osoby posługujące się językiem obcym mają lepszą umiejętność krytycznego myślenia, a także zdolność do szybszego podejmowania decyzji – cechy pożądane przez pracodawców. Ponadto, znajomość więcej niż jednego języka jest przez wiele firm promowana wyższym wynagrodzeniem, bardziej atrakcyjną ścieżką rozwoju zawodowego i innymi profitami – również w Polsce.


Poza tym, umiejętność rozmowy w języku obcym jest bardzo przydatna w codziennym życiu, na przykład podczas wyjazdów wakacyjnych, podczas nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, zwiedzania historycznych miejsc i poznawania lokalnej kultury danego kraju oraz … radzenia sobie z problemami, które mogą spotkać nas po drodze. 

Podsumowując – nauka języka obcego do doskonała inwestycja na przyszłość, to kapitał intelektualny, który przyniesie dziecku w dorosłym życiu bardzo wymierne korzyści. A im wcześniej zainwestujemy, tym korzyści będą większe, bo przecież „czym skorupka za młodu nasiąknie……”.


W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego?

Przedszkole, szkoła, prywatny nauczyciel, a może szkoła językowa lub kursy online - które rozwiązanie jest najlepsze? – zapraszamy do lektury II części artykułu, który ukaże się już w przyszłym tygodniu.

Commentaires


bottom of page