Kim jestem? To jedno z tych pytań, które choć nas intryguje, boimy się nad nim zastanowić, a tym bardziej na nie odpowiedzieć. A przecież każdy z nas może zostać ekspertem od samego siebie.
Poznanie siebie, odkrycie swoich cech osobowości, określenie tożsamości własnej osoby, a być może i sensu istnienia, to jedne z najważniejszych wyzwań przed którym stoimy. Bo kiedy już poznasz siebie i zdasz sobie sprawę z tego kim naprawdę jesteś, będziesz wiedzieć, co jest dla Ciebie ważne i co Cię motywuje. Ta wiedza pomaga odnaleźć się w codzienności, zmierzyć z problemami ponieważ jest niczym drogowskaz pokazujący kierunek działań. Prawdziwa i spełniona osoba wie kim jest, czyli wie co jest dla niej istotne. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej masz możliwość realizować to, co dla Ciebie ważne.
Poznawanie siebie to proces, który warto rozpocząć od autorefleksji nad swoimi myślami, uczuciami, wartościami i doświadczeniami, nad swoimi słabymi i mocnymi stronami, nad zainteresowaniami i pasjami. Warto przy tym wspomnieć swoje dzieciństwo, dom rodzinny i ważne wydarzenia, które wpłynęły na kształtowanie obrazu siebie. To istotne, ponieważ Twoja osobista historia, Twoja przeszłość i związane z nią doświadczenia odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu tożsamości osobistej.
Zastanów się również jakie wartości i przekonania wyznajesz? Jaki zasadami się kierujesz? Do czego masz podejście sztywne, a do czego bardziej elastyczne. A sięgając głębiej do etyki - czym jest dla Ciebie dobro i zło. Kolejna kwestia dotyczy Twoich zainteresowań i pasji, które niejednokrotnie są odzwierciedleniem tego kim jesteśmy. Zadaj sobie również pytanie jakie są Twoje marzenia, ambicje, aspiracje i cele. Odpowiedź to wskazówka, co jest dla Ciebie najważniejsze. A to podstawa tego kim jesteś!
Pomyśl o rolach jakie odgrywasz w różnych relacjach – partnerskich, rodzinnych, przyjacielskich czy zawodowych. Sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi i cechy, które wnosisz do tych relacji, pozwolą Ci na przyjrzenie się sobie i przygotowanie własnego obrazu siebie. Podobnie jak samoakceptacja tj. uświadomienie i akceptacja swoich mocnych i słabych stron, a może szczególnie wad i niedoskonałości. Angażuj się w praktyki uważności, które pomogą ci obserwować swoje myśli i emocje bez osądzania. Może to prowadzić do większej samoświadomości i zrozumienia własnej osoby. Rozwijaj się i poszukuj wskazówek - rozmawiaj z mentorami, doradcami lub terapeutami, bądź otwarty na ich zewnętrzną perspektywę Twojej osoby.
Pamiętaj jednak, że odpowiedź na pytanie - kim jestem? to proces, podczas którego będziesz dochodzić do coraz celniejszych spostrzeżeń. Nie oczekuj od siebie natychmiastowych wniosków, daj sobie czas, tym bardziej, że wiele przemyśleń dotyczących własnej osoby mogą początkowo wydawać Ci się przypadkowych! Mimo to nie zniechęcaj się, daj sobie szansę na stanie się prawdziwą i spełnioną osobą. Te fragmenty obrazu siebie, które teraz wydają się do niczego nie pasować wkrótce zaczną się układać i posłużą do odkrycia klarownego obrazu siebie.
Pytanie Kim jestem i po co żyję zadał sobie wybitny amerykański psycholog i psychiatra profesor Steven Reiss, który prowadził międzynarodowe badania oraz opracował metodę pozwalającą ludziom poznawać siebie. Swoje spostrzeżenia opisał w książce pod tytułem (tak! dobrze myślisz) – "Kim jestem?"
Autorska metoda naukowa profesora Reissa to nie tylko teoria psychologiczna! Posłużyła bowiem do opracowania narzędzia psychometrycznego, które zostało przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i jest stosowane w kilkudziesięciu krajach.
Profil motywacyjny Reissa, bo o nim mowa, diagnozuje 16 czynników. Każdemu człowiekowi pokazuje indywidualne liczbowe natężenie jego wartości. To nowatorskie i wyjątkowo praktyczne podejście do odpowiedzi na pytanie kim jestem, pozwalające zostać ekspertem od siebie w oparciu o potwierdzoną naukowo metodę.
Zarówno proces opracowania tego narzędzia, jak i wnioski z przeprowadzanych badań opublikowano w uznanych czasopismach naukowych, a sam profesor Reiss napisał wiele książek, z których część została przetłumaczona również na język polski.
tekst napisany na podstawie informacji ze strony www.reissprofile.pl
Comentarios